Summer Research Celebration

Each Fall the Summer Undergraduate Research Fellows share their stories and accomplishments from a summer of research at the Summer Research Celebration in the Bonnie. We hope that they inspire others on Tuesday October 24th, 2018 in the Kyle Hall Room 340 from 11 am to 6 pm to achieve similar results adding to the knowledge and work in their fields of study!

This year's program can be found here!

The 5th Annual Summer Research Celebration program can be found here (PDF).

The 4th Annual Summer Research Celebration program can be found here (PDF).

The 3rd Annual Summer Research Celebration program can be found here (PDF).

The 2nd Annual Summer Research Celebration program can be found here (PDF).

The 1st Annual Summer Research Celebration program can be found here (PDF).

October 24th 2018 Program is here!

We hope you join us Tuesday October 24th from 11 am to 6 pm in Kyle Hall Room 340 to celebrate and learn about the accomplishment of our students from a summer of research.  The detailed schedule can be seen below:

11:00 am to 12:00 pm    Poster Session (Skyler Cumbia, Sarah Jones, Leslie Molina-Arana, Mason Mowbray)

Oral Presentations

12:00 pm – 12:15 pm     Leslie Molina-Arana (Developing a Nanoparticle Based On-Site Test for Tetrahydrocannabinol)

12:15 pm - 12:30 pm      Claire Dundon (Collection and Analysis of Human Salivary IgA to Understand Physiological Effects of Stress on the Student Athlete)

12:30 pm - 12:45 pm      Drew Wolford (Investigating the Effects of Juvenile Hormone and Royal Jelly on Lasiodora Parahybana)

12:45 – 1:00 pm              Conner Philson (Spatial and Environmental Distribution of Clustering Behavior in Endemic Galápagos Land Snails)

1:00 pm – 2:45 pm          Scholar Citizen ePortfolio Showcase: Callie Dunston, Whitney Clements, Miracle Davis, Brianna Graham, Aubrey Kessner, Stafford White, Daysha Williams, Dharmindra Dulal, Savannah Patton, Fiona Scruggs

Oral Presentations

3:00 pm – 3:15 pm          Fiona Scruggs (The Legacy of Josephine Baker: Performer and Activist)

3:15 pm – 3:30 pm          Imani Rose (History's Light On The Stories of Men From The Buffalo Division)

3:30 pm – 3:45 pm          Sophia Rasiak (Stratigraphic Reassessment of Rift-to-Drift in the Blue Ridge Scout Reservation. SW VA)

3:45 pm – 4:00 pm          Raymond Lundy (Long Term Effects of Weight Fluctuation During Adolescent Cannabinoid Exposure)

4:00 pm – 4:15 pm          David Blanco (A Qualitative Inquiry on the Impact of an Interprofessional Music Therapy and Speech Language Pathology Program on the Perceived Stress of the Caregivers of Children with Speech and Language Disorder)

4:15 pm – 4:30 pm          Rebecca Journigan (The Turing-Welchman Bombe: The Key for the Downfall of the Third Reich)

4:30 pm – 4:45 pm          Sarah Church (Computational Analysis of the C36 Endohedral Metallofullerene and its Isomers)

4:45 pm – 5:00 pm          Daniel Harrison (Effects of Ibuprofen on La Crosse Virus Replication)

5:00 pm – 6:00 pm          Poster Session (Cory Ashworth, David Blanco, Erin Dimino, Michael Hess, Nicole Jones, Fiona Scruggs)